صفحه اصلي > پرسش و پاسخ 
پرسش و پاسخ
 ١٤:٤٤ - يکشنبه ٧ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا دیر ازدواج کردن گناه نیست؟
باید به گونه ای همسر انتخاب کرد که با یکدیگر همشأن و متناسب و به اصطلاح کُفْو باشند و به زبان ساده تر با یکدیگر جور درآیند اگر این شرط تأمین شود و این هماهنگی و تناسب تحقیق یابد، مشکلات قابل حل است.
 ١٥:٣٠ - پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا فرشتگان و جنیان در کربلا به کمک حضرت امام حسین (ع) آمدند؟ چرا آن حضرت این کمک را نپذیرفتند؟
در برخی از منابع روایی، دربارۀ کمک و نصرت الاهی به وسیلۀ جنیان و فرشتگان به امام حسین (ع) احادیثی از ائمه معصومین (ع) بیان شده است که به این امر تصریح می کنند.
 ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا خون انسان بعد از بیرون آمدن از بدن نجس می‌شود؟
آنچه بر ما واجب است عمل به تکالیف شرعیّه است، اما دانستن فلسفۀ تمام احکام، لازم و ضروری نیست. در عین حال با ملاحظۀ حکمت‌‌های بسیارى از احکام، درمی‌یابیم که تعالیم این دین، بر اساس حفظ و تأمین مصالح یا دفع مفاسد است.
 ٠٩:٢٤ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا صفر را صفر نامیده اند؟ +اعمال ویژه ماه صفر
ماه صفر دومین ماه قمری است .ماهی که به نحوست معروف است ...
 ١١:٥٠ - يکشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا براي بزرگداشت عاشورا به روش بحث و گفت‏ وگو اكتفا نمي‏ شود؟ آيا زنده نگه داشتن ياد عاشورا فقط منحصر به اين است كه انسان سينه ‏زني و گريه كند، شهر را سياه پوش كند، مردم تا نيمه ‏هاي شب به عزاداري بپردازند و حتي گاهي روزها كار و زندگي خود را تعطيل كنند؛ مخصوصاً با توجه به اينكه اين امور ضررهاي اقتصادي به دنبال دارد. آيا ممكن نيست اين خاطره ‏ها به گونه اي تجديد شود كه ضررهاي اقتصادي و اجتماعي كم تري داشته باشد، مثلاً جلسات بحث، ميزگرد يا سمينارهايي ترتيب داده شود و با تماشاي بحث و گفت و گو خاطره اين حادثه براي مردم تجديد شود؟!
‏بحث درباره شخصيت سيدالشهداء(ع) در قالب تشكيل ميزگردها، كنفرانس‏ ها، سخنرانى ها، نوشتن مقالات و امثال اين قبيل كارهاى فرهنگى، علمى و تحقيقات، بسيار مفيد و لازم است و البته در جامعه ما نيز انجام مى‏ شود و به بركت نام سيدالشهداء(ع) و عزادارى آن حضرت، بحث، گفت و گو و تحقيقات زيادى درباره اين امور صورت مى‏ گيرد و مردم نيز معارف را فرا مى‏ گيرند.
 ١٢:٣٤ - پنج شنبه ٧ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
از فضيلت هاي زيارت عاشورا بنويسيد.
با توجه به آثاري كه خواندن زيارت عاشورا در طول تاريخ داشته ومشكلات فراواني را حل نموده,مي توان فهميد كه اين زيارت داراي چه فضيلت هایي است.
 ١٢:٢٩ - پنج شنبه ٧ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
سند زیارت عاشورا - صحت صدور زیارت عاشورا
سلام.آيا زيارت عاشورا مستند است؟اگر بله،آدرس سند آن را براى بنده ارسال كنيد.
 ١٢:٥١ - چهارشنبه ٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
آيا زيارت عاشورا حديث قدسي است؟
در كتاب مصباح شيخ طوسى كه مفاتيح ‏الجنان هم زيارت عاشورا را از آنجا نقل كرده است امام صادق(ع) در فضيلت و ثواب زيارت عاشورا مطالبى فرموده ‏اند در ادامه آن امام به راوى كه صفوان است مى ‏فرمايد: اى صفوان من يافتم اين زيارت را با اين ضمانت [ثواب‏ها و فضيلت‏ها] از پدرم امام باقر(ع) و پدرم از امام سجاد(ع) تا مى‏ رسد به پيامبر خدا(ص) و پيامبر از جبرئيل و جبرئيل از خداوند.
 ١٢:٤١ - چهارشنبه ٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا نگاه بدون لذت، به عکس زن مسلمان و با حجابی که آرایش غلیظ کرده، حرام است؟
بر فرض سؤال، اگر مرد صاحب عکس را نمی‌شناسد، اشکال ندارد، البته برخی از فقها[1] به این جهت که نگاه به این‌گونه تصاویر، معمولاً انسان را در معرض گناه قرار خواهد داد، اجتناب از چنین نگاهی را توصیه نموده‌اند.
 ١١:٥ - دوشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسش وپاسخ عاشورایی در کلام رهبری
اینکه می گویند خون خدا ، تعبیر خیلی نارسا وناقصی از "ثار" است ودرست، مراد را نمی فهماند. "ثار"یعنی حقّ خون خواهی. اگر کسی،" ثار" یک خانواده است؛ یعنی این خانواده حق دارد درباره او خون خواهی کند.
 ١١:٥١ - يکشنبه ١٨ آبان ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام عزاداری
عزاداری دو حیث دارد: یک حیث محتوایی است و مطالبی که گفته می‌شود، یک حیث قالب و شیوه عزاداری است. از نظر محتوا آنچه که گفته می‌شود نباید مطالب حرام و خلاف شرع باشد، یعنی دروغ نباشد، غلو نباشد، موجب وهن مذهب نباشد، موجب تنقیص مقام اباعبدالله علیه‌السلام و معصومین علیهم‌السلام نباشد و همچنین موجب پایین آمدن مقام خود مومنین و عزاداران هم نباشد؛ یعنی از نظر محتوا مطالب مستند باشد، خلاف عقاید مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد، خلاف مرام اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد. نسبت به شیوه عزادارای اولا همراه با کار حرام نباشد مثل موسیقی حرام و امثال اینها، و موجب وهن مذهب هم نباشد، یعنی کاری نکنند که سوژه به دست دشمنان بیفتد و با این شیوه عزاداری که داریم، آنها علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام تبلیغ سوء داشته باشند
 ١٣:٣١ - چهارشنبه ٧ آبان ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسش وپاسخهایی در رابطه با مراسم عزادری
اگر مراسم شبيه‏خوانی مشتمل بر امور دروغ و باطل نباشند و مستلزم مفسده هم نباشند و با توجه به مقتضيات زمان باعث وهن مذهب حق هم نشوند، اشکال ندارند، ولی در عين حال بهتر است که به جای آنها، مجالس وعظ و ارشاد و ذکر مصائب حسينی و مرثيه خوانی بر پا شود.
 ١٢:٤٧ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسشهايي در رابطه با جنگ ايران وعراق
پرسشهايي در رابطه با جنگ ايران وعراق
چه لزومي داشت كه در جنگ ايران و عراق اين همه مردم و جوانان شهيد و معلول شوند؟
 ١٥:٣٢ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسش وپاسخ هایی مربوط به تحصیل
اگر استاد بدون مرخصی درس را تعطیل کند چه حکمی دارد؟ اگر واقعا بدون مرخصی باشد - به این معنا که عذری برای اینکه در کلاس حاضر نشود ندارد و یا بدون عذر وسط درس، درس را تعطیل می کند - ایشان ضامن است؛ یعنی حق­‌الناس است. زیرا شاگردانی که حضور پیدا کردند این حق را دارند که از این فرصت استفاده کنند؛ اگر فرد در قبال این زمانی که ایشان درس را بدون عذر و مجوز ترک کرده حقوقی هم دریافت کند آن حقوق را ضامن است یعنی اولا نمی­تواند دریافت کند ثانیا اگر دریافت کرده باشد ضامن است و باید برگرداند.
 ١٠:٢ - سه شنبه ٨ مهر ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام روزه
احکام روزه
– اگر فردی مثلا ده تا روزه ی قضا دارد و شش ماه هم وقت دارد که روزه بگیرد ، اگر نیت روزه بکند و تا قبل از ظهر روزه اش را بخورد اشکالی ندارد . ولی اگر بعد از ظهر روزه اش را بخورد ، هم گناه کرده است و هم روزه اش کفاره دارد . کفاره ی آن ده مُد طعام است که باید به فقیر بپردازند . اگر نتوانست که این کار را انجام بدهد باید سه روز روزه بگیرد . حالا اگر فرد ده روز روزه ی قضا دارد و ده روز هم به ماه رمضان مانده است ، احتیاط این است که روزه اش را باطل نکند
 ١١:١١ - سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
احکام
دردانشگاه ها امکاناتی برای غذا ولوازم مورد نیاز دانشگاهی به دانشجویان داده می شود-که از سوی وزارت بازرگانی ومؤسسات دیگر به دانشجویان مشغول به تحصیل اختصاص یافته است توزیع نیازمندی های مختص به دانشجویان مشغول به تحصیل ،بین سایر اشخاصی که در آنجا کار می کنند،جایز نیست.
 ٠٩:٤٨ - يکشنبه ٤ خرداد ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
اعتکاف
اعتکاف
اعتکاف به حسب معني لغوي يعني مقيم شدن در يک محل معين. ولي در اصطلاح فقهي عبارت است از نوعي عبادت که انسان سه روز يا بيشتر در مسجد مقيم مي شود و پا بيرون نمي گذارند و هر سه روز روزه مي گيرد. اين کار شرايط و احکامي دارد که در فقه مسطور است. اعتکاف في حد ذاته مستحب است نه واجب، ولي اگر انسان آن را شروع کرد و دو روز گذشت روز سوم واجب مي شود. اعتکاف بايد در مسجد الحرام يا مسجد النبي يا مسجد کوفه يا مسجد بصره صورت گيرد و حداقل اين است که در مسجد جامع يک شهر صورت گيرد. اعتکاف در مساجد کوچک جايز نيست. پيشينه اعتكاف:
 ١٣:١١ - دوشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر انقلاب
یك حكم شرعی
برافروختن آتش اختلاف میان مسلمانان شود و نیز اهانت به مقدّسات هر یك از گروه‌های مسلمان یا تكفیر یكی از مذاهب اسلامی، خدمت به اردوگاه كفر و شرك و خیانت به اسلام و حرام شرعی است.
 ٠٨:١ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
معاد شناسی
فوايد فرجام انديشى چيست؟
 ١٠:٢٥ - سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
احكام
پرسش
پرسش
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش:
پرسش :
پرسش :
پرسش
پرسش :
پرسش :
پرسش :
پرسش :
پرسش :
پرسش :
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3354
 بازدید امروز : 554
 کل بازدید : 721206
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.09